BTYD Logo

BTYD

7. BTYD - Konuşmacılar

Konuşmacılar

Doç. Dr. İzzet Gökhan Özbilgin, ISACA İstanbul Chapter Başkanı

101

ODTÜ Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü’nün Bilgisayar Opsiyonundan şeref listesinde mezun olmuş, akademik çalışmalarına devam ederek Yüksek Lisans ve Doktora derecelerini almış ve Yönetim Bilişim Sistemleri alanında Doçent olmuştur. 18 yıl profesyonel iş hayatında bulunan Dr. Özbilgin, çeşitli özel ve kamu kuruluşlarında Bilişim Teknolojileri ve İş Geliştirme alanlarında önemli görevler yapmıştır. THK Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümüne Doçent atanarak akademik dünyaya katılmış Bölüm Başkanlığı, Enstitü Müdürü, Dekan Vekili gibi üst düzeyde idari görevlerde bulunmuştur. Birçok ulusal ve uluslararası projeler yürüten Özbilgin, aynı zamanda ulusal ve uluslararası çeşitli kuruluşlara danışmanlık görevlerini yerine getirmiştir. Özbilgin bu görevlerinin yanı sıra birçok önemli çalışma grupları ile sivil toplum kuruluşlarında sorumluluklar almıştır. Halen ISACA Başkanı ve Kamu Bilişimcileri Derneği YK Üyesi olarak görev yapan Özbilgin, Türkiye Bilişim Derneği YK Üyeliği, ISSA YK Üyeliği, e-Devlet Üst Kurulu Üyeliği gibi görevlerde bulunmuş, ulusal ve uluslararası kuruluşlarda Kamu ilişkilerini yürütmüş ve Türkiye’yi temsil etmiştir. Kendi alanında Türkiye’de ilk ve tek olan konferansların oluşmasında görev almış, bu etkinliklere Başkanlık etmiştir. Kendisi özellikle yönetim bilişim sistemleri, siber güvenlik, BT denetimi, e-devlet ve e-dönüşüm gibi konularda çalışmakta olup, birçok ulusal ve uluslararası etkinliklerde konuşmalar yapmış, yayınlar hazırlamıştır.

Ramses Gallego,CISM, CGEIT, Security Strategist & Evangelist, Dell Software

With a background education in Business Administration (MBA) and Law, Ramsés is a +20 year security professional with deep expertise in the Risk Management and Governance areas. Ramsés is now Strategist & Evangelist for Dell Security, where he defines the vision of the security discipline and evangelizes on its mission and strategy. Before, he was at CA Technologies for 8 years, was Regional Manager for SurfControl in Spain and Portugal, and just recently Chief Strategy Officer of the Security and Risk Management practice at Entelgy. Ramsés has served for three years in ISACA’s CISM and CGEIT Certification Committees and also in the the Guidance & Practices Committee for three years from where deliverables have been created for the community. He is honored to have been the Chair for ISACA’s ISRM Conference and part of the Program Committee for the events SecureCloud 2010 and 2012. He is now President at the Barcelona Chapter and played an instrumental role in the Planning Committee that prepared first-ever ISACA’s World Congress in Washington, June 2011. He has also been part of the ISACA’s CISM PATF Task Force. Ramsés believes that a revolution (rather than an evolution) is needed when considering the move from technology to enterprise risk and that the cloud dimension offers incredible opportunities for businesses today. Ramsés thinks that Governance is essential to facilitate innovation in this changing business environment and holds many certifications that combine different knowledge areas and broaden his vision on technology within the marketplace. Ramsés is a CISM (Certified Information Security Manager), CGEIT (Certified in the Governance of the Enterprise IT) and a CISSP (Certified Information Systems Security Professional). He is the proud owner of the SCPM (Stanford Certified Project Manager) from Stanford University, California, one of the first experts with the CCSK (Certificate of Cloud Security Knowledge) and also an ITIL and COBIT Foundations certified professional. He develops results-oriented, business-focused, people-driven projects due to his Six Sigma Black Belt accreditation. An internationally recognized public speaker, has visited +24 different countries in the past 12 months and has been awarded ‘Best Speaker’ many times. He received the John Kuyers Award for Best Speaker/Conference Contributor in June 2013. He has been named ‘Privacy by Design Ambassador’ by the Government of Ontario, Canada and is proud of being Immediate Past International VP for ISACA’s Board of Directors. He feels honored of having had the US flag flown on his honor in The Capitol on November the 1st, 2013. He lives in Barcelona, Spain, with his wonderful wife and his two loved kids.

Terence Devereux

Born and educated in Dublin, Ireland, Terence currently holds the role of Senior Trusted Advisor for Security with Wincor Nixdorf a manufacturer of software and hardware solution for both the Banking and Retail business sectors. In his role of Trusted Advisor, Terence is an advisor to banks and retailers on issues not only revolving around security, but also compliancy, risk mitigating and current and evolving threats. Terence represents Wincor Nixdorf on various industry security councils – groups incl. Payment Card Industry, has spoken at numerous industry events and has had contributed commentary for media outlets e.g. printed and non-printed.

Alper Başaran

Yaklaşık 10 yıl boyunca çeşitli telekom ve bilişim firmalarında çalışan Alper Başaran halen sızma testi ve siber güvenlik danışmanlığı hizmetleri vermektedir.

Altan Taşkıran, Garanti Ödeme Sistemleri Üye İşyeri Pazarlama Müdürü

Garanti Ödeme Sistemleri’nde 16 yıldır Üye İşyeri Pazarlama Departmanı’nda yönetici olarak görev yapan Taşkıran, Garanti Bankası’nın üye işyeri olan 500.000’i aşkın firma ile olan ilişkileri ve bu müşterilerin ihtiyacı olan ödeme sistemi ürünlerini yönetmektedir.

Burak ÇİFTER

Sektörde uzman, denetmen ve danışman pozisyonlarında görev yapan Burak Çifter, yerli ve yabancı finans kurumlarına, telekom şirketlerine, servis sağlayıcılara ve kamu kurumuna hizmet verdi. Özellikle uygulama ve ağ güvenliği alanında yaptığı çalışmalarda yaygın kullanılan çeşitli kapalı ve açık kaynak kodlu yazılımda güvenlik açıkları keşfetti. Siber suçlular dünyasını iyi tanıyan Çifter, artan risk ve milli çözüm ihtiyacı sebebiyle çalışmalarını ulusal kritik altyapılar ve milli siber güvenlik üzerine yoğunlaştırdı. Halen Bilge SGT’de yönetici olan ve güvenlik alaninda projelerde fiilen görev yapmaya devam etmekte ve başta Emniyet birimleri olmak üzere bir çok kamu kurumuna siber güvenlik alanında hizmet vermektedir.

Burçin ÖZCAN DARENDELİ

Burçin Darendeli, Bilkent Endüstri Mühendisliği’nden mezun olmuş, ardından Gazi Üniversitesi’nde endüstri mühendisliği üzerine yüksek lisansa başlamıştır. Sonrasında, Temple Universitesi, Fox School of Business’ta ‘IT Auditing and Cyber Security’ üzerine yüksek lisansını “Dean’s Certificate of Excellence” sertifkasıyla tamamlamıştır.

Yüksek lisansını tamamladıktan sonra, Pennsylvania’daki dünyanın en büyük yatırım şirketlerinden biri olan The Vanguard Group’ta Kıdemli Bilgi Sistemleri Denetçisi olarak çalışmıştır. Bu şirkette ITGC (Bilgi Sistemleri Genel Kontrolleri) ve Risk bazlı BT denetimlerinde bulunmuştur. Bunun ardında Ernst&Young Philadelphia ofisinde çalışmaya başlamıştır. Burda; casino, ilaç firması, fabrika gibi sektörlerin SOX denetimlerini gerçekleştirmiş ve İç Kontrol danışmanlığı vermiştir. Aynı zamanda, ISACA’da ‘Conference Program Development Subcommittee ‘ üyesi olarak aktif görev almış, Las Vegas ve Florida’da gerçekleştirilen ‘Siber Güvenlik’ konferanslarına katılıp gözlemlerde bulunmuş ve konferansların iyileştirilmesinde katkıda bulunmuştur.

Şuanda, Yapı Kredi Bankası’nda Bilgi Sistemleri Denetçisi olarak çalışmakta ve ‘ISACA Student Group Profile Working Group’ üyesi olarak görev almaktadır.

Burhan ÇİMEN

2008 yılında İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü Bilgisayar Mühendisliği bölümünden mezun olmuştur. 2008-2015 yılları arasında Türkiye Halk Bankası AŞ Teftiş Kurulu Başkanlığı’nda Bilgi Teknolojileri Müfettişi olarak görev yapmış olup bankacılık yanı sıra sigortacılık (elementer/hayat), ödeme sistemleri, faktoring gibi finansal servislerin birçok alanında yurtiçi ve yurtdışı denetim ve şirket içi danışmanlık tecrübesi bulunmaktadır.

2015 yılı itibarıyla Turkcell İletişim Hizmetleri AŞ’de Kıdemli Bilgi Teknolojileri Denetçisi unvanıyla çalışmaktadır. ISACA Istanbul Chapter ile birlikte çeviri çalışmalarında da görev alan ÇİMEN, CISA, ISO27001 Baş Denetçi, ITIL ve PRINCE2 Foundation sertifikalarına sahiptir.

Çiğdem GÜRER, CFE, SMMM, GRR Danışmanlık İç Sistemler ve Risk Yönetimi Hizmetleri

Çalışma hayatına 1999 yılında başlayan GÜRER, Marmara Üniversitesi İngilizce İktisat bölümü mezunudur. 2003 yılından bu yana Serbest Muhasebeci Mali Müşavir olan GÜRER, Türkiye’nin ilk Sertifikalı Suistimal Denetçi’lerinden (CFE) biridir. SPK Denetim Lisansı ve KGK Denetim Lisansı da almış olan GÜRER, iş hayatına dünyanın dört büyük denetim, danışmanlık şirketlerinden birinde vergi denetim ve danışmanlık uzmanı olarak başlamıştır. Takiben, yaklaşık beş yıl, bir kimya şirketinde finansal kontrolör olarak çalışmış ve şirketin iç kontrol sistemlerinin kuruluşu projesine liderlik etmiştir. Çalışma hayatının son sekiz yılından fazlasında, dünyanın dört büyük denetim, danışmanlık şirketinden birinde Risk Yönetimi Danışmanlığı yapmış, Suistimal Önleme ve İnceleme bölümünü ve hem yurt içinde, hem yurt dışında özellikle suistimal ve kara para aklama soruşturmalarını, iç denetim, kurumsallaşma, suistimal risk yönetimi projelerini yönetmiş ve pek çok eğitim vermiştir. Haziran 2015’den itibaren GRR Danışmanlık – İç Sistemler ve Risk Yönetimi Danışmanlığı’nı yönetmekte olan GÜRER, iç denetim, suistimal risk yönetimi, suistimal soruşturmaları ve iç kontrol konularında deneyim sahibidir.

Çiğdem GÜRER, 16 yıllık meslek hayatında turizm, üretim, finans, enerji, sağlık, medya, spor, inşaat gibi pek çok sektördeki müşterilerine hizmet vermiştir. Çeşitli mesleki yayınlarda, suistimal risk yönetimi, soruşturmalar, etik, denetim, kara para aklama, sürdürülebilirlik konularında makaleler yazmış, çeşitli üniversitelerde misafir öğretim görevlisi olarak derslere katılmış ve çeşitli konferanslarda konuşmacı olarak yer almıştır.

Ehtiram ISMAYILOV

Ehtiram Ismayilov, Boğaziçi Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri (MIS) Bölümü ve Uluslararası Ticaret Bölümünden çift anadal programı ile 2006 yılında şeref öğrencisi olarak mezun olmuştur. Üniversite mezuniyetinin ardından, çalışma hayatına KPMG Türkiye Bilgi Sistemleri Risk Yönetimi bölümünde BT denetçisi olarak başlamış ve şu anda Bilgi Sistemleri Risk Yönetimi bölümünde Direktör Yardımcısı görevini sürdürmektedir. Süreç/BT denetim ve danışmanlığı, risk yönetimi, kurumsal yönetişim, bilgi güvenliği ve proje yönetimi konularında deneyime sahip olan Ehtiram Ismayilov başta bankacılık ve finansal hizmetler sektörü olmak üzere otomotiv, havacılık ve üretim ve hizmet sektörlerinde yer alan önemli müşterilere hizmet vermektedir. Aynı zamanda BT yönetişimi, COBIT ve Sarbanes-Oxley (SoX) denetimleri, hizmet kuruluşları denetimi, süreç iyileştirme, veri analitiği, sistem değişikliği değerlendirme hizmetleri, elektronik para ve ödeme kuruluşları lisans başvuru süreçleri ile risk merkezi üyelerinin denetimleri konusunda tecrübe sahibidir. ISACA Istanbul Chapter Yönetim Kurulu üyesi olan Ehtiram Ismayilov, CISA, CISM, ISO27001 Lead Auditor sertifikalarına sahiptir.

Emre Beşli, E&Y Türkiye

EmreBesliEmre Beşli, EY Türkiye’de Danışmanlık Bölümü Ortağı olarak görev yapmakta olup Bilgi Teknolojileri Risk ve Güvence Hizmetlerinden sorumludur. 15 yılı aşkın bir süredir BT denetimi ve BT yönetişimi alanlarında denetim ve danışmanlık faaliyetlerini sürdürmektedir. Bu çerçevede BT denetimi metodlarının hazırlanması, iç kontrol ve risk yönetimi sistemlerinin kurulması ve geliştirilmesi, BT yönetimine ilişkin süreç ve sistemlerin tesisi, BT stratejilerinin oluşturulması ve organizasyon yapılarının iyileştirilmesi gibi alanlarda yoğun olarak görev yapmıştır. Beşli, ISACA Istanbul Chapter kurucu üyesidir.

Fahri ÖBEK, Genel Müdür Yardımcısı, Türkiye Finans Katılım Bankası A.Ş.

1969 yılında doğdu. Ege Üniversitesi Bilgisayar Bilimleri Mühendisliği mezunu olan Öbek, Koç Üniversitesi’nde İşletme Yüksek Lisansı yaptı. Çalışma hayatına Bilpa’da başlayan ve daha sonra Egebank’ta devam eden Öbek, daha sonra Koçbank’ta çeşitli pozisyonlarda görev aldı. 2006 yılında yaşanan Koçbank ve “Yapı ve Kredi Bankası” birleşmesinden sonra Sistem Geliştirme Grup Başkanlığı görevini sürdürdü. 2008/2010 yılları arasında Yapı ve Kredi Bankası’nda BT Yönetiminden Sorumlu Genel Müdür Yardımcılığı görevini yürüttü. 2010/2011 yılları arasında Vodafone Türkiye’de Bilişim Teknolojilerinden Sorumlu Bölüm Başkanı olarak görev yapan Öbek, Haziran 2011’den itibaren Türkiye Finans Katılım Bankası A.Ş.’de Bilgi Sistemleri’nden sorumlu Genel Müdür Yardımcılığı görevini üstlendi.

Funda ÇETİNTAŞ, CISA, CISM, CRISC, ISO 27001, LA Cert

1984 Ortadoğu Teknik Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümü mezunu ve BDDK nezdinde Sorumlu Bilgi Teknolojileri ve İş süreçleri baş denetçisi olan Funda Çetintaş, Uluslar arası Bilgi Sistemleri Denetçisi (CISA), Uluslararası Bilgi Güvenliği Yöneticisi (CISM) , Risk ve Bilgi Sistemleri Kontrolü (CRISC), ISO27001 Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi Baş Denetçi (training) sertifikaları sahibidir.

Funda Çetintaş, 1984- 2002 arasında Koç- Unisys ve Akbank’ın da aralarında bulunduğu kurumlarda yazılım geliştirme ve proje yönetimi alanında çalıştı. 2002-2006 arasında özel sektörde ilgi işlem ve proje müdürlükleri görevlerinde bulundu.

2006-2013 yılları arasında KPMG bünyesinde çeşitli sektörlerde COBIT, SOX / J-SOX, Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi-ISO27001, Bilgi Sistemleri Yönetişimi, Bilgi Sistemleri Genel Kontrol alanları BT iç denetimi / bağımsız BT denetimi, İş ve BT süreklilik Planlaması, Proje Yönetimi, IT Risk Yönetimi, süreç yönetimi konularında denetim ve danışmanlık hizmetleri vermiştir.Bankacılık, Sigortacılık, Üretim, Maden, Kimya, Hizmet, Telecom ve Perakende sektörlerinde Bilgi Teknolojileri (BT) ve iş süreçleri üzerinde; BT güvenliği, iş ve BT süreklilik planlaması, BT proje yönetimi, yazılım geliştirme, risk yönetimi, BT yönetişim alanlarında 32 yıllık deneyim ve birikimi olan Funda Çetintaş şu anda Encore Bilişim Sistemleri Ltd Şirketinde Profesyonel Servisler direktörü görevinin yanısıra NCR yeni nesil ÖKC’ lerin mevzuata uygun hazırlanması, TSE tarafından yayınlanmış olan Koruma Profili’ne uygun ürün geliştirerek Common Criteria sertifikası alınması süreçlerinden de sorumlu yöneticidir.

Kaya Kazmirci

Kaya Kazmirci halen BT Yönetişim ve Siber Güvenlik Hizmetleri ve CISA, Cobit 5, PMP, CISSP ve ITIL dahil olmak üzere eğitim sunmaktadır. Önceki işinde Avea’da Iç Denetim Direktörü olarak görevliydi. Dartmouth College’ın Bilgisayar ve Elektronik Mühendisliği Bölümünden mezun oldu. Kaya’nın 30 yıllık iş deneyimiyle beraber CISA, CISM ve CISSP sertifikasyonları bulunmaktadır. Kaya ISACA Istanbul’un kurucularından olup YK Başkanlığını yaptı. Özellikle banka ve telekom sektörlerindeki BT fonksiyonun yeniden yapılanması ve ilgili denetim ve kontrol faaliyetlerin oluşması projelerinde çok yönlü görevlerde bulundu. Operasyonal sistemlerin yanı sıra muhasebe, faturalama, tahsilat ve vergilendirme süreçlerine destek veren Kurumsal Kaynak Planlama (SAP ve Oracle) sistemlerin kurulma projelerinde liderlik yaptı. İlgili BT Yönetişim ve Cobit uygulamalarının, özellikle bankacılık alanında, mevzuata uygun şekilde gerçekleşmesini sağladı.

Muhammet Mustafa Cerit (BRSA, Head of Department)

mcerit

2000 yılında Hacettepe Üniversitesi Bilgisayar Bilimleri Mühendisliği bölümünden mezun olmuş ve aynı yıl yazılım uzmanı olarak çalışma hayatına başlamıştır. 2001 yılında Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumuna (BDDK) uzman yardımcısı olarak göreve başlamıştır. 2006 yılında Hacettepe Üniversitesi İşletme bölümünde yüksek lisans çalışmalarını tamamlamıştır. BDDK da yazılım geliştirme, veri tabanı sistemleri ve bilgi sistemleri denetimi bölümlerinde çeşitli görevlerde bulunmuş olan Cerit, BDDK da bankaların bilgi sistemlerine düzenlemelerin hazırlanması, bankalarda gerçekleştirilen denetim faaliyetleri ve denetim faaliyetlerinden sonrasında gerçekleştirilen uygulama faaliyetlerinden sorumlu Bilgi Sistemleri Uyum Dairesi Başkanı olarak görev yapmaktadır. Cerit CISA ve CRISC sertifikalarına sahiptir.

Necdet Almaç

İ.T.Ü. Endüstri Mühendisliği bölümünden mezun Necdet Almaç, 1989 yılında Akbank-Sabancı grubunda başladığı profesyonel iş hayatında sırasıyla; BimSA – Aknet – AKBANK kurumlarında Sistem Analist, Teknik Standartlar ve Denetim Uzmanı, IT Auditor, IT Governance, IT Compliance, BT kalite Güvenlik ve Risk Yönetimi alanlarında bir çok projede görev almıştır. Bankacılık süreçlerinin teknolojiye aktarılması, yürütülmesi, iyileştirilmesi, yasal mevzuata uyumu ve denetimi konularında yaklaşık 26 yıl etkin görevler almış, yöneticilik yapmıştır.

Bilgi Teknolojileri Yönetişim ve Denetim alanında öncü uluslararası meslek örgütü ISACA’nın Istanbul Chapter (www.isaca-istanbul.org) Başkanlığını 2012-2013 yılları arasında yapan Necdet Almaç, bu süre içinde sektörün ve mesleğin gelişmesine önemli katkılar sağlamıştır. COBIT 5 Yönetişim ve Denetim çerçeveve dökümanının Türkçeleştirilme projesini başlatmıştır. ISACA Istanbul Chapter bünyesinde gerçekleşen bir çok konferans ve etkinlikte deneyimlerini aktaran Necdet Almaç halen kurumun Marketing Direktörlüğü görevini yürütmektedir.

Necdet Almaç, ISO 9001 LA, Kalite Yönetim Sistemi Baş Denetçisi, ISO 27001 LA, Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi Baş Denetçisi (IRCA), COBIT Foundation Certification (ISACA) ve CRISC Certified in Rısc and Information Systems Control (ISACA) sertifikalarına sahiptir.

Profesyonel iş hayatına 2016 yılı başından itibaren kurucu ortak olduğu Dijital Life Bilişim Teknolojileri firmasında devam eden Necdet Almaç, 30 yıllık iş deneyimi ile kurumların-şirketlerin Dijitalleşme süreçlerine katkı sağlayarak, onların hayatlarını kolaylaştırmayı hedeflemektedir.

Nurettin Erginöz

oguz11 yıldır IT sektöründe olup son 8 yılını yoğunlaşmış bir şekilde güvenlik alanında harcamıştır. Kamu, telekom, servis sağlayıcılar,finans ve savunma endüstrisindeki bir çok kurum ile yurt içi ve yurt dışında güvenlik projelerinde aktif rol üstlenmiştir. Ağ ve sistem alt yapılarının incelenmesi ve özellikle güvenlik mimarisi konusunda eğitim ve danışmanlık görevlerine devam etmektedir. İlgilendiği konular arasında Güvenlik Analizleri, SOC Mimarisi, Ağ Adli Bilişim İncelemeleri ve Zararlı kod analizi konuları başta olmak ile birlikte Güvenlik Zekası ve Olay Yönetimi ve Siber Güvenliği ilgilendiren alanlarda çalışmalarına devam etmektedir. Şu anda uluslar arası bir şirkette güvenlik danışmanlığı görevini sürdürmektedir.

Oğuz YILMAZ, Labris Networks, CTO

oguz1979 Ordu doğumlu olan Oğuz YILMAZ, öğrenim hayatını Ankara’da sürdürmüştür. ODTÜ Elektrik Elektronik Mühendisliği bölümünden 2001 yılında mezun olmasının ardından Mühendislik Yönetimi ve Bilim ve Teknoloji Politikaları alanlarında eğitim almıştır. Üniversite ve sonrası dönemlerde IEEE, TBD ve LKD’de aktif şekilde gönüllü sivil toplum çalışmalarında bulunmuştur. CISSP sertifikasyonu sahibi ve IEEE profesyonel üyesidir.
2002 yılında faaliyetine başlayan, Türkiye’nin ilk bilişim güvenliği yazılım donanım üretici firmalarından Labris Networks’ün kurucu ortağıdır. 1999 yılından bu yana güvenlik alanında çalışmaktadır.
Ağ güvenliği kapsamının gittikçe genişlemesi sayesinde bilişim güvenliğinin çoğu alanında bulunmuştur. Labris Networks ile alanında yetkin bir ekibin, güvenlik ürünlerinin ARGE ve üretimine odaklanmasını sağlamıştır. Bugün, 4000 den fazla kurumsal müşterisi ile Türkiye ve Avrupa pazarında faaliyet göstermektedir.
Oğuz Yılmaz, hali hazırda Labris Networks CTO görevini yürütmektedir.

Ömer S. Coşkun

Omer works as an Ethical Hacker for KPN’s (Royal Dutch Telecom) REDteam in Amsterdam, the Netherlands. He enjoys diving into lines of code to spot bugs, tinkering in front of the debugger and developing wise tactics/tools to break applications on his day to day work. Prior to joining KPN REDteam, Omer worked for companies like IBM ISS, Verizon and as an external government contractor. He holds an Honour’s Engineering degree in Computer Science from Wroclaw University of Technology.

Önder Hasan Badem, Chairman, Arcraft Teknoloji A.Ş.

Yüksek öğrenimini, Anadolu Üniversitesi – Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümünde tamamladı. Üniversite öğreniminden sonra kısa bir süre telekomünikasyon alanında çalıştıktan sonra, 5 yıl boyunca çeşitli pozisyonlarda çalışacağı İş Bankası Bilgi Teknolojileri Departmanında göreve başladı. Bankadaki görevlerinde sırasıyla; Sistem Uzmanı, Hizmet Yönetimi Uzmanı ve Bilgi Teknolojileri Denetçisi olarak çalıştı. Bu görevlerde; Müşteri Odaklı Dönüşüm, BT Hizmet Yönetimi, BT Kontrol Ortamının Oluşturulması başta olmak üzere çeşitli program ve projelerde yer aldı.

Bankadaki görevlerinin ardından, 3 yıl boyunca çeşitli organizasyonlarda eğitim ve danışmanlık faaliyetlerinde bulundu. Son bir yıldır, kurucusu olduğu Arcraft Teknoloji A.Ş. ve kurucu ortaklığını üstlendiği Arcraft East Danışmanlık A.Ş. firmalarının faaliyetlerinde yönetici görevine devam etmektedir. Her iki şirketinde de Kurumsal Teknolojilerin, danışmanlık kaynaklarının ve yetkinliklerinin millileştirilmesi için çalışmaktadır.

Konuşmacı, çalışma hayatı boyunca, 20’den fazla geniş kapsamlı BT Hizmet Yönetimi ve BT Yönetişimi Projesine Baş Mimar ya da Proje Yöneticisi olarak imza atmıştır. Toplamda 27 farklı ülkeden 140’dan fazla eğitimde 2400’e yakın kişiye BT Hizmet Yönetimi, BT Yönetişimi ya da BT Denetimi eğitimi vermiştir. ITIL Expert, CISA ve Scrum Master sertifikalarına sahip olan Önder, evli ve bir kız çocuk babasıdır.

Önder Kaplancık

servetgozel

Önder Kaplancık, 1992 yılında Boğaziçi Üniversitesi’nden Bilgisayar Mühendisliği mezun olmuştur. İş hayatına Arçelik A.Ş’de Bilgi İşlem Analisti olarak başlamış ve Koç 2000 projelerinde yeralmıştır. 1995 yılında Koçfinans Tüketici Kredileri ve Kart Hizmetleri A.Ş’nin kuruluşu sırasında Proje Yöneticisi olarak girmiş ve 1999 yılında Bilgi Sistemleri Müdür Yardımcılığı’na yükselmiştir. İş hayatına devam ederken 1999 yılında Koç Üniversitesi Yönetici İşletme Yüksek Lisans (EMBA) programını tamamlamıştır. 2000 yılında Teknosa İç ve Dış Ticaret A.Ş’ye Bilgi Teknolojileri Müdürü olarak girmiş, 2006 yılında Bilgi Sistemleri Direktörü olmuştur. 2010 yılından itibaren Operasyon Destek bölümleri de (lojistik, müşteri hizmetleri, satış sonrası hizmetler, stok planlama, risk ve kalite yönetimi, strateji) sorumluluğuna eklenmiştir. Ağustos 2013’den beri, Carrefoursa bilgi Sistemleri Direktörü olarak çalışmaktadır. Evli ve iki çocuk babasıdır.

Av.Özgür Eralp–ERALP DANIŞMANLIK-Hukuk Müşaviri

1993 yılında Ted Ankara Koleji’nden, 2000 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun olmuştur.

2000 yılından beri Ankara Barosuna 15229 sicil numarasıyla kayıtlı olarak Ankara’da serbest avukatlık yapmaktadır.

Ankara Adliyesinde bilişim ve iletişim konularında bilirkişilik yapmakta olup 2004 yılından bu yana 600’den fazla dosyaya bilirkişi raporu hazırlamıştır.

Eralp Bilgi Teknolojileri İletişim Danışmanlık Organizasyon Yayıncılık Ltd.Şti aracılığıyla yurt içinde ve yurtdışında, ticari şirketlere, kar amacı gütmeyen organizasyonlara, resmi kuruluşlara, her türlü tüzel ve gerçek kişilere, Bilgi ve İletişim Teknolojileri konusunda sözlü ve yazılı danışmanlık hizmetleri vermektedir.

Sema Yüce, Senior VP of Information Security, IT Compliance and Service Management, BKM A.Ş.

sinemcanturk

Sema Yüce, Türkiye’nin önde gelen kurumsal şirketlerinde ve özellikle bilişim, bankacılık, sigortacılık, sanayi, perakendecilik gibi sektörlerde; bilgi güvenliği, BT yönetişim, iş sürekliliği, risk yönetimi, altyapı hizmetleri, yazılım geliştirme ve program/proje yönetimi alanlarında yönetici ve danışman olarak 18 yılı aşkın süredir görev yapmaktadır.

Lisans eğitimini Marmara Üniversitesi, Yüksek Lisans eğitimini de Işık Üniversitesi’nde yüksek onur dereceleri ile tamamlamış olan Sema Yüce, PMP ve ISO27001 LA sertifikalarına sahiptir.

BKM A.Ş.’de Bilgi Güvenliği, BT Uyum ve Hizmet Yönetimi Direktörü olarak görev yapan Yüce, ayrıca ISSA Türkiye’de Başkan Yardımcısıdır.

Servet GÖZEL

Servet Gözel, Boğaziçi Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünden mezun olduktan sonra çalışma hayatına 2005 yılında KPMG Türkiye Bilgi Sistemleri Risk Yönetimi bölümünde BT denetçisi ve danışmanı olarak başlamıştır. 2008 ile 2012 yılları arasında kariyerine Hollanda’da yer alan global bankacılık grubu Credit Europe Bank’ta BT Yönetişim Koordinatörü ve KPMG Hollanda ofisinde BT danışmanı rolüyle devam etmiştir. 2012 yılından itibaren ise tekrardan KPMG Türkiye ofisine katılan Servet Gözel, bu yıldan itibaren Bilgi Sistemleri Risk Yönetimi bölümünde Direktör Yardımcısı görevini sürdürmektedir. Finansal hizmetler, telekom, üretim ve hizmet sektörlerinde yer alan önemli müşterilere, BT/süreç denetimi danışmanlığı, veri analitiği, hizmet kuruluşları denetimi, süreç iyileştirme, tedarikçi risk yönetimi, ödeme kuruluşları ve risk merkezi denetimleri konusunda hizmet vermektedir. Aynı zamanda ISACA Istanbul Chapter üyesi olan Servet Gözel, CISA ve ISO27001 sertifikalarına sahiptir. Özel ilgi alanları arasında; teknoloji trendleri, dijital finans teknolojileri ve veri analitiği yer almaktadır.

Sinem CANTÜRK, KPMG

sinemcanturk

Sinem Cantürk, kariyerine 1996 yılında Yapı Kredi Bankası’nda başlamıştır. 1996 ve 2006 yılları arasında takım lideri, uygulama mimarı, proje yöneticisi ve iç bilgi teknolojileri denetçisi rolleri üstlenmiştir. Bilgi teknolojileri ortamları ve sistemleri konusunda engin tecrübeye sahiptir. Sinem Cantürk, KPMG Türkiye’de Ortak ve Bilgi Sistemleri Risk Yönetimi Bölüm Başkanı olarak görev yapmaktadır. Finansal hizmetler sektör lideridir. KPMG Türkiye bünyesinde gerçekleştirilen COBIT, ITIL, BS25999, CMMI, SOX, ISO gibi küresel çerçeveler ve standartlar doğrultusunda yapılan boşluk analizleri, dizayn ve uygulamaya alma başlıklarına odaklanan denetim, danışmanlık ve destek hizmetlerinden sorumludur.  Aynı zamanda, iş süreçlerinin iyileştirilmesi amaçlı süreç denetimleri ve süreç danışmanlık projelerinde rol almaktadır. KPMG Türkiye’deki kariyerinde çeşitli sektörlerde faaliyet gösteren birçok şirketin denetim ile danışmanlık görevlerinde rol almıştır. Öncelikli sorumluluğu hizmetin kapsamı, genel kalitesi, regülasyonlara ve çalışma takvimine uyum ve müşteri memnuniyetidir. 2006 senesinden beri BDDK adına yapılan bilgi sistemleri denetimlerinde hem süreç, hem bilgi sistemleri konu başlıklarında aktif rol almaktadır Sektör tecrübeleri arasında finans sektörü (bankacılık,sigortacılık,faktoring), telekom, otomotiv yer almaktadır.

Suat BAYSAN, Acmena Kurucu Ortağı / Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı (TTGV) Kurul Üyesi

suatbaysan Suat Baysan, Manchester Üniversitesi Elektronik Mühendisliği bölümünden Onur Derecesi (BSc) is mezun oldu. Meslek yaşamına Netaş’ta tasarım mühendisi olarak başlayan Baysan, 10 yıl boyunca ArGE’den sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yaptı.

1999 yılında Cisco Systems Türkiye Genel Müdürü olarak atanan ve altı yıl boyunca bu görevde bulunan Baysan, 2005 yılında Anel Grup’a katıldı, farklı alanlarda iş imkanı oluşturdu.

Bugün itibari ile Acmena Teknoloji Yönetim ve Yatırım A.Ş.’nin kurucu ortağı, CaseWare IDEA’nın Türkiye ve Azerbaycan münhasır Distribütörü MED IDEA Bilgi Yönetimi ve Tic. A.Ş. firmasının danışmanı olan ve çok uluslu şirketler ile çalışan Suat Baysan, Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı (TTGV) Yönetim Kurulu Üyesi olarak da sivil toplum örgütleri görevlerine devam etmektedir.

Ümit Yalçın ŞEN, EY, Direktör

Ümit Yalçın Şen, EY Türkiye Ofisi Siber Güvenlik Hizmetleri Bölümü’nde Direktör olarak görev yapmaktadır. Çalışma hayatına makina mühendisi olarak üretim sektöründe başlamış ve bu sektörde üretim planlama konusunda görev yapmıştır. Bir süre sonra bilgi teknolojileri (BT) alanında danışmanlık faaliyetleri yürüten bir firmada bilgi güvenliği danışmanı olarak görev almış ve yaklaşık iki yıl bu görevi sürdürdükten sonra 2005 yılında EY Türkiye Ofisi bünyesine katılmıştır. Bilgi sistemleri denetimi ve bilgi güvenliği alanında 12 yıllık bir tecrübeye sahiptir.

EY Türkiye bünyesinde hali hazırda BDDK mevzuatı uyarınca bankacılık sektöründe Bilgi Sistemleri Başdenetçisi olarak bilgi sistemleri denetimi çalışmalarında bulunmakta ve ayrıca Bilgi Güvenliği Hizmetleri Lideri olarak görev yapmaktadır. İkisi de İstanbul Teknik Üniversitesinden olmak üzere; Enformasyon Sistemleri Tasarımı ve Yönetimi alanında Yüksek Lisans ve Makina Mühendisliği alanında Lisans derecelerine sahiptir. Bunların yanında çalışma alanıyla alakalı olarak CISSP, CISA, ISO 27001 ISMS Lead Auditor / Lead Implementer, CEH, ITIL, TOGAF, MCSE, MCSA ve CRMA sertifikalarına sahiptir.

Yasin BECENİ, Maneging Partner at BTS & Partners

beceniAv. Yasin Beceni, BTS&Partners’ın Yönetici Ortak’ıdır. Kendisi aynı zamanda İstanbul Bilgi Üniversitesi hukuk yüksek lisans programlarında Bilgi ve İletişim Teknolojileri Hukuku Politikaları ve Bilgi ve İletişim Teknolojileri Hukuku Politika ve Stratejileri derslerini vermektedir. Beceni 15 yılı aşkın bir süredir bilgi ve iletişim teknolojileri odaklı projelere hukuksal destek sağlamaktadır.

Av. Beceni, BTS&Partners’daki görevinin yanında uzmanlık alanıyla ilgili bir çok sivil toplum örgütü ile kurum ve kuruluşlara gönüllü ve profesyonel katkıda bulunmaktadır. Bu çerçevde TÜSİAD Bilgi Toplumu, Bilgi-İletişim Teknolojileri ve İnovasyon Komisyonu üyeliği, Bilgi Üniversitesi Bilişim ve Teknoloji Hukuku Enstitüsü’nde Baş Akademik Danışmanı, TÜBİSAD ve TBV’nin baş hukuk danışmanlığı, UNESCO Milli Komitesi İletişim Komisyonu Üyeliği ABFT (American Business Forum in Turkey), ITechLaw ve IBA (International Bar Association) teknoloji komitesi üyeliklerini sürdürmektedir.

Beceni, uzmanlık alanıyla ilgili bir çok politika ve hukuksal düzenleme çalışmlarına aktif katkı vermekte olup bu çerçevede BTK E-İmza Koordinasyon Kurulu çalışma grubu başkan yardımcılığı, BTK Alan Adları Yerel Koordinasyon Kurulu çalışma grubu başkanlığı, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Türk Ticaret Kanunu İkincil Mevzuat Bilim Komisyonu (bilgi teknolojileri ile ilgili düzenlemeler açısından) başkan yardımcılığı, Adalet Bakanlığı E-Ticaret Kanunu ve Veri Koruması Taslak Mevzuat Komisyonu üyeliği, K.K.T.C. Siber Suçlar Yasası’nın hazırlık aşamasında AB danışmanı görevlerinde bulunmuştur.

Yasin Beceni Legal 500 2012’de ‘şüphesiz parlak bir yıldız’ olarak tanımlanmış ve Türkiye’deki TMT (Technolgy, Media and Telecommunications) alanında lider kişi seçilmiştir. Legal 500 2013’te Av. Beceni’nin ‘bir hukuk bürosunun önümüzdeki yıllarda yapması gerekeni yenide şekillendirdiği’ ve ‘alanında en iyi olduğu’ belirtilmiş, Legal 500 2014’te ise ‘Türkiye’deki BT sektörünü içten dışa tanıdığı ve yasal açıdan kapsamlı bilgisini güçlü bir stratejik yaklaşım ve üst düzey danışmanlıkla desteklediği’ ifade edilmiştir.

BTYD Ödüller
BTYD Tanıtım Videosu